#kulturatradycjakompetencje to nazwa nowego przedsięwzięcia społeczności Liceum Ogólnokształcącego KTK w Bielsku-Białej zainicjowanego 11 października. Celem jest organizacja serii spotkań kulturalnych skierowanych do mieszkańców miasta.
Gościem piątkowego wydarzenia był pisarz Wojciech Dutka, którego historyczne, sensacyjne i kryminalne powieści od lat okupują najwyższe miejsca w rankingach bestsellerów – najnowsza powieść „Japonka” znajduje się obecnie w topce empiku, wyprzedzając Krall czy Mrożka.
Wykład zatytułowany „Tajemnica i suspens w literaturze popularnej – wybrane przykłady” zaczął się, zgodnie z maksymą mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, czyli intrygującej tezy: młodzież czyta i to sporo! Na dowód pisarz przywołał wydarzenie, którego był świadkiem podczas podróży pociągiem z Bielska do Gliwic: dwóch nastolatków zawzięcie dyskutowało o „Władcy much” Goldinga, wzbudzając tym samym poruszenie wśród innych pasażerów.
A później – niczym w klasycznym thrillerze – napięcie tylko rosło
Zgromadzeni na piątkowym wykładzie słuchacze, wśród których najliczniejszą grupę stanowiła młodzież, mogli podziwiać nie tylko wiedzę prowadzącego, ale również jego charyzmę. Przywołując kolejne elementy składające się na tajemnicę i suspens w literaturze, przytaczał on fragmenty „Ptaków” Hitchcocka, „Miasteczka Twin Peaks” czy powieści Kinga.
Prowadzący zadbał także o zaangażowanie słuchaczy, którzy mieli możliwość współtworzyć piątkowe spotkanie – zdefiniowali słowo „tajemnica”, rozszyfrowali zagadki obrazu Caravaggia „Powołanie świętego Mateusza” (niełatwo jest wskazać na nim tytułowego bohatera!) czy ćwiczyli creative writing. Zadania te stanowiły okazję do wspólnej intelektualnej zabawy. W ramach tego ostatniego uczestnicy mieli za zadanie wyjaśnić zagadkę nastoletniego Jima, który w tajemniczych okolicznościach zaginął w październiku 2024 roku, by pojawić się zupełnie niezmieniony po 20 latach w swoim rodzinnym domu. Pomysłom na rozwiązanie zagadki nie było końca, a prowadzący zainicjował projekt, którego efektem ma być pisana do czerwca sztuka.
Wykład wykazał wzajemny związek tajemnicy i akcji na przykładach powieści i scenariuszy filmowych: „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, powieści Kinga czy klasyki sensacji jak „Dzień Szakala” Fredericka Forsythe’a. Tajemnica jest wzajemnie warunkowana przez akcję i wątki, ale zdaniem Wojciecha Dutki książki Kinga banalizują „sekretność”, czego dobry przykład stanowi „Lśnienie”, którego ekranizacja autorstwa S. Kubricka uważana jest za lepszą od literackiego oryginału.
Spotkanie przy kawie i herbacie zakończyło się wspólnym zdjęciem i dało nadzieję, że tak fascynujący początek zapewni nowej akcji Liceum Ogólnokształcącego KTK stałe miejsce w harmonogramie bielskich wydarzeń kulturalnych, jak miało to miejsce w przypadku organizowanego przez szkołę w okolicach 11 listopada „Narodowego śpiewania” czy słynnego już „Poloneza maturzystów z włodarzami miasta Bielska-Białej”.
Udostępnij:
Inne Posty